SAKO Alpha ESS-500W-1KWH SOLAR GENERATOR
34 People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “SAKO Alpha ESS-500W-1KWH SOLAR GENERATOR”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
Specification
MODEL
Alpha-I-ESS-500W
Inverter/Charger
Rated AC Output Power
500W
Output Voltage Waveform
Pure Sine Wave
Output Voltage
185~230VAC 50Hz
AC Input
Nominal Input Voltage
230Vac
Nominal Input Frequency
45~65Hz
AC Charging Power
500W Max.
Solar Input
Nominal PV Voltage
30Vdc
PV Array MPPT Voltage Range
10Vdc~55Vdc
Lithium Iron Battery
Capacity
1004.8Wh
Nominal Battery Voltage
3.2Vdc
Typical Capacity
314Ah
Operation Temperature
DC Output
DC Output Power
                DC 12 60W MAX
Dimension
337.215.146mm
L×W×H(products size)
337*215*146mm